Бавовняне волокно являє собою тонкостінну трубочку з каналом всередині. Волокно кілька разів скручено навколо своєї осі. Поперечний зріз його має досить різноманітну форму і залежить від зрілості волокна.
Елементарне волокно льону має шарувату будову, що є результатом поступового відкладення целюлози на стінках волокна, з вузьким каналом посередині і поперечними зрушеннями по довжині волокна. У поперечному перерізі елементарне волокно льону має п'яти-і шестикутну форму із закругленими кутами.
Якщо шовкове волокно розглянути під мікроскопом, то буде помітно дві паралельні нитки фіброїну з комкоподібними нальотами серицину на них. Нитка має трикутний переріз і, подібно призмі, заломлює світло, що викликає гарне переливання та блиск.
Вовною називають волосяний покрив овець, кіз, верблюдів та інших тварин. Основну масу вовни (94-96 %) для підприємств текстильної промисловості поставляє вівчарство.
Найбільш високоякісну вовну дають кози ангорської породи: мохер, кашемір, кашмілон. Особливо цінним волокном є пух, його отримують чесанням.
Однорідність вовни визначається показниками тонини, довжини та вмістом волокон різної будови: пуху, перехідного волосся, ості та мертвого волосся. За товщиною волокна вовни поділяються на 4 групи:
1. Тонка вовна – товщина волокна 14-25 мкм; довжина – 30-80 мм;
2. Напівтонка – товщина волокна 25-34 мкм; довжина – 40-250 мм;
3. Напівгруба – товщина волокна 34-40 мкм; довжина – 50-200 мм;
4. Груба – товщина волокна 40-67 мкм; довжина – 10-250 мм.
Штучні волокна. Металеві та металізовані нитки
Металеві нитки виробляють поступовим витягуванням тонкого дроту з м'яких ковких металів: міді, її сплаву з нікелем та іншими металами. Іноді металеві нитки покривають тонким шаром срібла або золота.
Основні види металевих ниток:
- волока – тонка кругла металева нитка товщиною 50-80 мкм, вкрита шаром золота або срібла;
- плющенка – тонка стрічкоподібна металева нитка;
- люрекс, алюніт виробляють їх з алюмінієвої фольги товщиною 0,01 мм, яка з обох сторін вкрита прозорою поліефірною плівкою. Ширина ниток 0,2-1,6 мм.
Металізовані нитки – метаніт, пластилекс, мішура – виробляють із тонких поліефірних плівок, на поверхню яких наносять тонкий шар алюмінію або іншого металу та накривають його ще одним шаром плівки, а потім нарізають на смужки заданої ширини.
Властивості аніду такі ж, як і капрону, але він більш теплостійкий (150-160°С), м'який та еластичний. Використовують анід для виготовлення еластичного трикотажу: верхнього та білизняного, панчішно-шкарпеткових виробів, штучного хутра, рукавичок, швейних ниток.