S5 Corporate Response - шаблон joomla Книги

logo comexpert 2

  • Реєстрація

Сфера застосування деревини та деревинних матеріалів

 

Різноманітне використання деревини пояснюється рідкісним поєднанням у ній багатьох цінних властивостей. Деревина представляє собою міцний і одночасно легкий матеріал (мала питома вага; висока питома міцність), що має хороші високі тепло-, звуко- та електроізоляційні властивості, здатність без руйнування поглинати удари внаслідок пружності, гасити вібрації. Вона легко обробляється ріжучими інструментами, склеюється, утримує металеві та інші кріплення.

Після переробки деревина використовується у вигляді пиломатеріалів, целюлози, фанери, паперу, картону, деревоволокнистих і деревостружкових плит.

Деревину як конструкційний матеріал (основна маса стовбура дерева) – найчастіше сосну, ялину, ясен, бук, граб, клен, березу, липу – використовують у багатьох галузях виробництва.

Деревину застосовують для виробництва паркету, дверних та віконних коробок, вбудованих меблів, дверних полотен, кріпильного риштовання шахт, фанери, ДСП, ДВП, арболіту, декоративних виробів.

З деревини виготовляють шпали, меблі, сірники, музичні інструменти, тару та спортивний інвентар. Вона є вихідною сировиною для одержання шляхом хімічної переробки кордних волокон для шинної промисловості, віскозного волокна, кормових дріжджів, лікарських препаратів тощо.

Деревинні композиційні матеріали сьогодні є основним матеріалом для виробництва меблевої продукції, панелей і сучасного настилу підлоги, базовим матеріалом для виготовлення дверей і віконних блоків, застосовуються в каркасному домобудуванні та настелянні дерев’яних конструкцій дахів. Практично в кожному житловому приміщенні є продукція з деревинного композиційного матеріалу.

Фанеру використовують у найрізноманітніших галузях:

– у будівництві – для виготовлення опалубки, будівельних риштувань при облицюванні будівель, підвіконь, звукоізолюючих стінових панелей; створення елементів дахів, дерев'яних конструкцій фасадів будинків; облицювання дверей;

– у меблевій промисловості – для виготовлення шаф, стелажів, столів; меблів для ванних кімнат, кухонь, саду, дачі;

– в автомобілебудуванні, вагонобудуванні, суднобудуванні – для виготовлення бічних стінок та підлоги у трейлерах, вантажівках, залізничних вагонах і контейнерах; для бортів, палуб, сидінь на човнах, катамаранах, пасажирських теплоходах тощо;

– для оснащення ігрових та спортивних зон з фанери виготовляють гірки, місця для глядачів, хокейні майданчики, скати для скейтборда;

– як матеріал для упаковки – з фанери виготовляють дерев'яні ящики, у тому числі і декоративні для подарункового оформлення пляшок, посуду, парфумерії тощо.

Крім того, використовують для виробництва дорожніх знаків, рекламних щитів, обшивки ліфтів.

За теплопровідністю, екологічністю і міцністю фанера перевершує ДСП, ДВП і МДФ. Завдяки своїй екологічній чистоті, універсальності і дешевизні вона є найбільш використовуваним матеріалом в усьому світі.

Застосування ДВП залежить від її щільності:

− надтверді (щільність 950 кг/м3) – відрізняються високою щільністю і служать в основному для покриття підлог або для виготовлення дверей, перегородок, тари;

− тверді (850 кг/м3),

− напівтверді (400 кг/м3) − застосовуються для виробництва задніх стінок меблів, висувних ящиків та інших внутрішніх елементів меблів;

− ізоляційно-оздоблювальні (250-350 кг/м3) й ізоляційні (до 250 кг/м3) ДВП – характеризуються високою пористістю, малою теплопровідністю і низькою міцністю, тому їх використовують в основному як звуко-і теплоізоляційний матеріал при будівництві.

− до окремої групи можна віднести ДВП ламіновану (ЛДВП), яку отримують шляхом покриття звичайного ДВП спеціальним складом із синтетичних меламінових смол. Такі плити відрізняються високою зносо-, термо- і вологостійкістю.

− деревоволокниста плита облагороджена. У процесі виробництва ці плити просочують барвником, ламінують або кешують, наносять малюнок, що імітує структуру дерева. Облагороджені ДВП використовують як оздоблювальний матеріал для стін і стель, а також як внутрішні елементи меблів.

Деревоволокнисті плити середньої щільності (МДФ − Medium Density Fiberboard) використовують в автомобілебудуванні, суднобудуванні, а також у вагонобудуванні. У таких сферах його застосовують як внутрішній облицювальний матеріал.

Враховуючи всі його позитивні якості, нітрохи не гірші, ніж у дерева, потрібно звернути увагу на те, що цей матеріал на 70 % дешевший від натурального дерева.

Деревоволокниста плита високої щільності (ХДФ – High Density Fiberboard) придатна для виготовлення задніх стінок шаф і тумб, днищ ящиків, заповнення рамкових фасадів та декоративного оздоблення. У меблевій промисловості використовують плиту ХДФ як без покриття, так і декоровану. У процесі декорування плиту покривають декількома шарами спеціальної фарби, однотонної або такої, яка імітує деревну текстуру, і закріплюється шаром лаку. Таке покриття надає плиті необхідної естетичності та зносостійкості.

Деревостружкові плити (ДСП) – дуже стійкий матеріал. Завдяки такій якості вони використовуються насамперед для виготовлення меблів і вбудованих деталей великої площі.

Деревостружкові плити мають і недоліки. Структура зі стружки і штучної смоли далеко не така еластична і міцна, як натуральне дерево, так що деякі конструкції, звичайні для деревини, з плит зробити неможливо. По краях і в місцях свердління можуть бути сколи, місця розпилу часто виглядають непривабливо.

Фанеру і плити відносять до так званих прогресивних матеріалів з деревини, які розглядаються як ідеальна альтернатива суцільній деревині і тому посідають значне місце у світовій торгівлі продукцією на основі деревини.

Орієнтовано-стружкові плити (ОСП – oriented strand board або OSB) на 90-95 % OSB складаються з деревини, тому ОСП, як і фанера, вважаються найбільш екологічними з усіх деревинних плит. Головними властивостями таких плит є висока вологостійкість, стійкість до перепадів температур, механічних впливів, відмінна тепло- і звукоізоляція, а також непоганий зовнішній вигляд з погляду дизайну.

Плити ОСП легко піддаються механічній обробці: пилянню, свердлінню, фрезеруванню тощо, не буває проблем і з їх кріпленням за допомогою будь-якого типу.

Порівняно з аналогічними матеріалами, такими як ДСП, МДФ, фанера, орієнтовано-стружкові плити мають цілий ряд істотних переваг. Це – підвищена вологостійкість, висока міцність, відсутність порожнин всередині структури, сталість параметрів і розмірів.