Основними нормативно-технічними документами, на яких базуються виготовлення та оцінка якості одягу є стандарти, технічні описи моделей, затверджені зразки (еталони) виробів.
Швейні товари повинні відповідати затвердженим зразкам, бути комплектними, гігієнічними, чистими, випрасуваними, зручними в носінні, мати правильну посадку на фігурі, гарний зовнішній вигляд, добре зберігати форму. Деталі мають бути розташованими без перекосів, рядки виконані міцними нитками, без перепусток, зморшок і нерівних рядків. Колір підкладки і ґудзиків повинен гармоніювати над кольорами верху. Якість швейних виробів за дефектами зовнішнього вигляду визначається органолептичним методом при нормальному освітленні на бракувальному столі.
Виходячи з досвіду контролю якості, зовнішній огляд швейних виробів рекомендується проводити в зазначеній нижче послідовності, яка гарантує ретельний огляд всіх деталей і прискорює процес огляду. Оглядати вироби краще зліва направо, зверху вниз, а в комплектних виробах огляд треба починати з піджака або жакета. Верхні вироби з бортами і легке плаття з розрізом до низу слід оглядати спочатку на манекені, потім на столі. Легке плаття без розрізу до низу, білизна, сорочки, штани, спідниці – на столі.
Спочатку проводять загальний огляд виробів, визначаючи правильність посадки, симетричність парних деталей, рівність і напрямок сполучних і оздоблювальних швів, напрямок і збіг малюнка матеріалу в смужку чи клітинку в симетричних деталях, якість волого-теплової обробки, правильність розкрою деталей, наявність зовнішніх пошкоджень.
Розрізняють дефекти виробничого та невиробничого характеру. Дефекти виробничого характеру, в свою чергу, поділяються на виробничо-швейні та дефекти зовнішнього вигляду матеріалів.
У процесі виготовлення швейних виробів можуть виникати такі виробничо-швейні дефекти:
дефекти крою (звужені, укорочені або перекошені деталі), розбіжність ліній малюнка в симетричних деталях виробів з матеріалів з малюнком);
дефекти з'єднань (швів, строчок, стібків);
дефекти волого-теплової обробки і заключних оздоблювальних операцій;
Недотримання встановлених стандартами та технічними умовами правил упакування, транспортування і зберігання може призвести до виникнення дефектів невиробничого характеру.
Дефекти зовнішнього вигляду матеріалів зустрічаються в готових виробах (наприклад, в тканинах - потовщені нитки, збитий малюнок тощо) і поширені (притаманні всьому виробу або окремим його деталям).
Залежно від вимог до виготовлення, передбачених у нормативно-технічній документації, швейні вироби можуть бути першого і другого сортів.