Лісоматеріали – матеріали, отримані з деревини зі звалених дерев та їх частин, що зберегли її природну фізичну структуру, хімічний склад, шляхом поперечного та повздовжнього поділу.
Класифікація лісових товарів передбачає їх поділ на класи та групи для подальшого вивчення властивостей деревини та задоволення попиту споживачів.
Круглі лісоматеріали отримують шляхом поперечного поділу хлиста (стовбура дерева, відокремленого від кореневої системи та очищеного від гілля та сучків).
Ділова деревина – це круглі і колоті лісоматеріали.
У залежності від ступеня механічної обробки та способу виробництва лісоматеріали поділяють на групи:
круглі – отримані поперечним поділом хлистів на відрізки потрібної довжини;
пиляні – такі, що отримують повздовжнім поділом круглих лісоматеріалів на лісопильних рамах, круглопильних та стічковопильних верстатах;
лущені – отримані на лущильних верстатах спіральним "розмотуванням” деревини на тонкі листи (шпон);
стругані – отримані на шпоностругальних верстатах струганням на тонкі листи шириною не більше товщини кряжа;
колоті – такі, що маємо в процесі розколювання деревини по радіальній або тангенційній площині;
подрібнені – отримані подрібненням деревини в рубильних машинах, різанням у фрезерно-пильних верстатах та лініях.
У залежності від призначення, розмірів (товщини та довжини) круглі лісоматеріали називають колодою, кряжем та чурбаком.
Колода – лісоматеріал, круглий сортимент, який використовується в круглому вигляді або для виготовлення пиломатеріалів та заготовок загального призначення (для машинобудування, будівництва, меблевого виробництва).
Кряж – лісоматеріал, круглий сортимент, призначений для виготовлення спеціальних видів продукції.
Чурбак – лісоматеріал, круглий сортимент, довжина якого відповідає розмірам, необхідним для обробітку на деревообробних верстатах.
(Детальніше: тема № 18 електронного підручника для продавців непродовольчих товарів 3 розряду)
Сучасний асортимент меблів формується за наступними напрямками:
- відповідність забезпечення потреби та пропозиції;
- створення номенклатури асортименту з урахуванням окремих груп споживачів за віком, матеріальним та соціальним становищем.
Меблі класифікують:
- за призначенням: побутові і для громадських установ. Побутові поділяються на меблі для їдалень, спальні, вітальні, кухні, передпокою, ванної кімнати;
- за видом матеріалів: дерев'яні, металеві, пластмасові;
- за способом виробництва: столярні, гнуті, гнуто-клейові, плетені і пресовані (з деревини); металеві - литі, штамповані, гнуті, зварені; пластмасові – литі, формовані, клейові;
- за функціональним використанням: для сидіння, сну, дивани, зберігання різних предметів, роботи, готування і приймання їжі, для культурно-побутових потреб;
- за конструкцією: нерозбірні, вбудовані, універсально-розбірні, такі, що трансформуються, і секційні;
- за видом: шафи, тумби, столи, стільці, крісла, ліжка, табурети, банкетки тощо;
- за наявністю обробки: з обробкою і без неї;
- за комплектністю: штучні, в наборах і гарнітурах;
- за розмірами: меблі поділяються залежно від висоти, ширини, довжини й інших розмірних характеристик виробів певного виду і призначення;
- за віком споживачів: для дорослих, підлітків і дітей.
(Детальніше: тема № 19 електронного підручника для продавців непродовольчих товарів 3 розряду)
Будівельні матеріали класифікують за різними ознаками, до них відносять матеріали та вироби, що застосовують для будівництва, обладнання і ремонту житлових та інших споруд і приміщень. Будівництво потребує випуску різних за видами, розмірами, властивостями й асортиментом будматеріалів. Вони повинні випускатись за визначеними державними стандартами, відповідними нормами і правилами, що визначаються їх видами та сферою застосування.
За походженням будівельні матеріали поділяють на природні (деревина, камінь, пісок, глина тощо) та штучні, які одержують переробкою природних матеріалів (цегла, цемент, скло, шифер тощо).
Будівельні товари за видом сировини групують на природні кам'яні, мінеральні в'яжучі матеріали, матеріали зі скла і кераміки, металеві, деревні і матеріали на основі пластмас. За призначенням будівельні матеріали ділять на групи: в'яжучі, для стін та перегородок, покрівельні, облицювальні та оздоблювальні, теплоізоляційні, кріпильні, для підлоги, вироби санітарно-технічного призначення, установча арматура, конструкційні профільні матеріали.
(Детальніше: тема № 20 електронного підручника для продавців непродовольчих товарів 3 розряду)