S5 Corporate Response - шаблон joomla Книги
Обкладинка

logo comexpert 2

  • Реєстрація

Вимоги до якості тканин (сортність)

 

Доброякісні тканини за зовнішнім виглядом (фактурою, характером оздоблення, інтенсивністю фарбування) повинні відповідати затвердженим еталонам, а за гігієнічними властивостями, щільністю, міцністю та іншими утилітарними властивостями – нормам стандартів та ТУ. Для всіх тканин, нетканих матеріалів встановлено два ґатунки – 1-й та 2-й, а для шовкових тканин – 1, 2 і 3-й.

 

 grupu ykocti tkanun  

   

Ґатунок тканини – це комплексна оцінка якості готової продукції. Ґатунок готової тканини визначають за трьома групами показників якості:

- за фізико-механічними показниками;

- за міцністю фарбування;

- за наявністю дефектів зовнішнього вигляду тканин.

       

 

  

 

Тканини першого ґатунку за основними фізико-механічними показниками повинні відповідати нормативам стандартів. Для тканин другого ґатунку допускаються незначні відхилення від мінімальних норм, які встановлені для тканин 1 ґатунку. Перелік таких показників та величини відхилень, що допускаються, подані у відповідних розділах стандартів із визначення сортності тканин.

Контрольну оцінку якості в магазині здійснюють шляхом ретельного оглядання тканин із лицьового боку, а також проводять нескладні дослідження з визначення стійкості фарбування, зсідання тощо.

Визначається ґатунок за сумарною бальною оцінкою дефектів зовнішнього вигляду (місцевих і поширених) та відхилень від встановлених фізико-хімічних показників. Наявність дефектів на текстильних полотнах – основний критерій оцінки їх сортності.

Перелік дефектів, їх коротка характеристика за розмірами та відповідне штрафне (бальне) оцінювання представлено в таблицях додатків у стандартах з визначення сортності тканин. Для визначення сорту тканини за призначенням поділяються на групи: шовкові та бавовняні – на 4 групи, лляні – на 7.

 

        gatunok sovkovuc tkanun       rozmiru vidxulen sovkovux tkanun       hatunok bavovnynux tkanun

 

 

        30.  vidxulenny vid norm ctandartiv       31 ocobluvosti vuznacenny hatunky        32 ocobluvocti vuznacenny gatunku lynux

 

Оскільки тканини залежно від ширини й будови мають різну довжину сувою, у стандартах на сортність передбачена умовна довжина (для лляних тканин умовна площа) у метрах. Якщо фактична довжина сувою не відповідає умовній, необхідно всі місцеві дефекти перерахувати на умовну довжину за формулою: Ду= Дф х Lу/ Lф, де

Дф – фактична кількість дефектів,

Lу – умовна довжина куска (наприклад, 30 м для бавовняної тканини шириною 80 – 100 см),

Lф – фактична довжина куска.