S5 Corporate Response - шаблон joomla Книги
Обкладинка

logo comexpert 2

  • Реєстрація

Характеристика лікувально-гігієнічних і декоративних косметичних товарів

 

Випускають косметичні вироби лікувально-гігієнічні і декоративні. Усі косметичні вироби проходять перевірку на нешкідливість та ефективність у відповідних лікувальних закладах та органах охорони здоров'я і випуска­ються тільки з дозволу Міністерства охорони здоров'я країн-виробників.

Лікувально-гігієнічні косметичні товари сприяють підтримці в здоровому стані шкіри, волосся, порожнини рота, усуває деякі дефекти шкіри, волосся. Асортимент цієї групи товарів за призначенням й видами більш різноманітний, ніж асортимент декоративної косметики. За призначенням лікувально-гігієнічну косметику підрозділяють на підгрупи: засоби для догляду за шкірою; засоби для гоління; засоби для догляду за шкірою після гоління; засоби для догляду за порожниною рота; засоби для догляду за волоссям.

До засобів для догляду за шкірою відносять:

креми - це ароматизовані засоби, призначені для пом'якшення, живлення, зволоження, освіження й захисту шкіри й корекції фігури, що складаються з жирових компонентів, спеціальних добавок, парфумерної віддушки й води.

За технологією виробництва креми поділяють на жирові, безжирові й емульсійні. Найбільше поширення одержали емульсійні креми різного типу.

За консистенцією креми діляться на густі й рідкі, за складом на емульсії, гелі, желе тощо. Рідкі емульсійні креми випускають під назвами «молочко», «вершки», «пінки».

Асортимент косметичних кремів обумовлений насамперед статевовіковою ознакою та типом шкіри.

В асортименті кремів для чоловіків виділяють креми для гоління й після гоління, в останні із зазначених додають спеціальні вітаміни (вітамін Р, К), речовини, що заспокоюють шкіру й ранозагоювальні компоненти, наприклад: настої лікарських трав, масла.

Креми для жінок за своїм асортиментом і призначенням найрізноманітніші, за типом шкіри вони поділяються: для нормальної, сухої, жирної, проблемної (супержирної, схильної до утвору акне (вугрів) і суперсухої, чутливої шкіри — гіпоалергенні).

Для сухої шкіри випускають креми, що містять велику кількість жирових компонентів, густі емульсійні креми типу «вода в маслі». Для дуже жирної шкіри випускають спеціальні безжирові креми (гелі або желе) — ароматизовані водно-гліцеринові розчини з додаванням дезінфікуючих засобів.

Емульсійні креми використовуються для будь-якого типу шкіри при відповідному доборі компонентів рецептури.

Для більш повного позиціонування на ринку косметичні підприємства проводять розширення асортименту за рахунок системи комплексного догляду за шкірою – серії засобів одного найменування, косметичних засобів, що передбачають поетапне використання, а саме:

очищення: пінки для вмивання ввечері, скраб-крем, лосьйон;

живлення: креми для обличчя з ліпосомами, маслами, БАДами (для сухої й чутливої шкіри; для нормальної й жирної шкіри);

додатковий догляд: маски живильні для жирної і нормальної шкіри; дія сухої шкіри з ліпосомами; гель для вік із церамідами, маска-плівка (з водорозчинного полімеру із фруктовими кислотами) тощо;

тонування й захист: зволожуючий живильний крем  з УФ-фільтрами, фініші-креми денні.

Пілінг-креми й скраб-креми використовують для очищення шкіри. Пілінг-креми здійснюють «хімічне» розчинення й видалення клітин; скраб-креми діють механічно – видаляють ороговілі клітини за рахунок злущення твердими частками — тонкоподрібненою шкарлупою волоського горіха, порошком полімерів (поліетилен, нейлон) або діатомітом (діоксид кремнію з діатомітових водоростей).

Креми проти старіння шкіри. Сучасні досягнення медицини й косметології призвели до створення нового виду кремів, які утримують вологу. З віком порушується механізм регуляції водного балансу (нормальної вологості) шкіри, шкіра стає більш сухою, має не кислу, а лужну реакцію (PH збільшується); знижується здатність шкіри до нормального жирового обміну. Для іммобілізації (утримання) вологи в шкірі в креми вводять карбамід, молочну кислоту, гідролізати білків, лактат натрію, хітозани, гіалуронову кислоту, яка є компонентом сполучної тканини й забезпечує ефективне нагромадження вологи в шкірі. Зазначені речовини підтримують PH шкіри від 4 до 7. Креми проти старіння шкіри містять також фруктові кислоти (лимонну, яблучну, виноградну) і а-амінокислоти, наприклад, гліколева, але в невеликих кількостях (менше 5 %), щоб не викликати подразнення шкіри.

Захисні креми. Креми з УФ-фільтрами виникли у зв'язку з потребою захисту шкіри від несприятливих впливів зовнішнього середовища, від ультрафіолетової частини спектра сонячного світла. Таку функцію виконують природні флавоноїди (виділені з рослин), вітамін Е (у комбінації з вітаміном С); саліцилати, цинамати, ефіри амінобензойної кислоти тощо. Їх концентрація в кремі визначає коефіцієнт (фактор) захисту.  УФ-фільтри поглинають і розсіюють енергію УФ-випромінювання й захищають тим самим шкіру людини від ушкодження (утвору вільних радикалів).

Креми для підлітківмістять в емульсійній або жировій основі компоненти, які перешкоджають утвору акне: камфору, ментол, борну кислоту, колоїдну сірку, екстракт хлорофілу тощо.

Креми для дітей повинні бути гіпоалергенними, не містити парфумерних віддушок, до їх складу входять БАД із протизапальною дією: екстракти трав календули, звіробою, черги, ромашки (азулен), вітаміни А, Е.

Лосьйони— це рідини, які служать для очищення шкіри від надлишків жиру, поту, забруднень, роблять шкіру гладкою, закривають пори, освіжаютьі заспокоюють шкіру. Вони являють собою водні або спирто-водяні розчини кислот лимонної, молочної, борної й інших, що містять, крім цього, настої біологічно активних трав, соків плодів і овочів; парфумерні віддушки для створення легкого аромату (парфумерні лосьйони). Лосьйони – це прозорі рідини або непрозорі емульсії залежно від їх складу. Лосьйони мають заспокій­ливий і ранозагоюючий ефект.

Лосьйони поділяються за статевовіковою ознакою споживачів, типом шкіри й місцем застосування. Асортимент лосьйонів включає лосьйони для чоловіків – для гоління, після гоління; лосьйони для жінок служать для зняття макіяжу; лосьйони для підлітків містять компоненти, які успішно борються з вугровим висипом. Випускаються лосьйони для лиця та для тіла.

У цей час виробляють кілька різновидів лосьйонів – лосьйони-тоніки, основна функція яких тонізувати шкіру перед нанесенням макіяжу; лосьйони для чутливої шкіри без спирту; парфумерні лосьйони з високим вмістом парфумерної віддушки, які, крім дезінфікуючої та протизапальної дії, ароматизують шкіру; фіто-лосьйони –лосьйони з високим вмістом біологічно активних трав.

Тонікизабезпечують тонізуючий ефект, поліпшують тургор (тонус) шкіри.

Засоби для гоління, догляду за шкірою особи до й після гоління представлені: кремами для гоління, які за складом близькі до ге­лів і пінок, що впаковуються в туби або в аерозольні ємності; лосьйонами після гоління, які на відміну від лосьйонів до гоління містять менше спирту, але в складі мають ароматичні олії й зволожувачі; бальзамами, кремами й желе після гоління, призначеними для пом'якшення, зволоження, освіження, дезінфекціїйзняттяподразненняшкіри.

Засоби для догляду за порожниною рота.Засоби гігієни порожнини рота діляться на тверді й рідкі.

Зубні пасти — багатокомпонентні суміші, що містять тонкоздрібнені м'які абразивні порошки (наприклад, крейда, діоксид титану, діоксид кремнію), протизапальні речовини (екстракти хвої, сосни, ялівця), лікарські препарати, гідрокарбонат натрію; дезодоруючі віддушки для освіження, поверхнево-активні речовини й згущувачі для створення стійкої емульсії компонентів у воді. З'єднання фтору й фосфору вводять для профілактики захворювання карієсом – це гліцеро­фосфат кальцію, фторид натрію.

Зубні пасти діляться за призначенням й залежно від рецептури на гігієнічні (догляд) і лікувально-профілактичні лікарські препарати, що містять деякі спеціальні добавки.

Зубні еліксири, ополіскувачі, бальзами призначені для ополіскування, освіження та ароматизації порожнини рота після чищення зубів або після приймання їжі. Це водно-спиртові розчини, які містять мінеральну воду, антисептичні, дезодоруючі, освіжаючі (ментол) та інші добавки.

До засобів для догляду за волоссям відносять засоби для миття (шампуні й рідке мило), зміцнення волосся, фарби рослинні (хна й басма) і штучні, креми, емульсія для волосся, засоби для закріплення зачіски, лаки для волосся.

Шампуні це водно-спиртові або водяні розчини поверхнево-активних речовин (ПАР) з парфумерними добавками, призначені для гігієнічного догляду за волоссям. У якості миючої основи найчастіше використовують амфотерні ПАР, які мають миючу дію й у лужному, і в кислому середовищі. Шампуні для дітей містять делікатні поверхнево-активні речовини, які не дратують слизову оболонку очей, і легкі віддушки.

Гігієнічні шампуні призначені для видалення забруднень із волосся й шкіри голови з обов'язковим косметичним ефектом – доданням волоссю аромату, натурального блиску, легкості розчісування, а шкірі – м'якості.

Ополіскувачі застосовуються після миття волосся (або разом із шампунем, «два в одному» – шампунь плюс кондиціонер). Після дії шампуню волосся сильно знежирюється та електризується, тому ополіскувачі нормалізують шкіру за рахунок антистатиків, лецитину, вітаміну В5 (у формі провітаміну).

Кондиціонери — активні компоненти ополіскувачів і бальзамів, які знімають негативний заряд з волосся, зволожують шкіру й захищають волосся; містять косметичні добавки, наприклад силікони, які полегшують розчісування волосся.

Бальзамивідрізняються від ополіскувачів тим, що в їх складі містяться лікувальні речовини: екстракти липи, кропиви, хмелю, череди; віск лаванди, цераміди, вітамін Д.

Лікувально-профілактичні засоби – це препарати для інтенсивного догляду за волоссям з метою їх зміцнення, випрямлення, відновлення структури; препарати проти лупи; засоби комплексної дії.

До складу засобів для фіксаціївходять водорозчинні або спирторозчинні полімерні смоли, які після випару розчинника залишають на волоссі плівку різної еластичності. Видовий асортимент засобів для фіксації волосся дуже широкий. Різновиди фіксуючих засобів використовуються для моделювання зачіски (крем, гель, віск); для збереження зачіски (лак в аерозольній упаковці); для укладання волосся (піна, піна-лак, рідина, гель). Залежно від вмісту плівкоутворювального в рецептурі препарату вони відрізняються за ступенем фіксації — легка, середня (нормальна), сильна, екстра фіксація. Засоби моделювання волосся випускаються для різних типів волосся.

Засоби для фарбування волосся поділяються на засоби для знебарвлення, фарбування, тонування, усунення небажаного відтінку, блондування тощо. За типом застосовуваного барвника засоби для фарбування випускають на основі знебарвлюючих речовин, хімічних і фізичних барвників, фарб природного походження; за стійкістю фарбування засоби для фарбування волосся бувають стійкі, напівстійкі, нестійкі. За колірною гамою вони підрозділяються за тонами й відтінками (каштановий, світло-каштановий, темно-каштановий тощо). Популярними в молоді є барвні пінки для тонування волосся, які змиваються при наступному митті волосся.

kosmetuka 3Декоративна косметика призначена для того, щоб зробити зовнішність людини більш привабливою, підкреслити кращі її риси та замаскувати невеликі дефекти. Засоби декоративної косметики за основними видами сировини, що застосовуються для їх виготовлення, поділяються на вироби на жировій основі, порошкоподібні й компактні.

Косметика на жировій основі – це губні помади, блиск і бальзами для губів, рум'яна, тіні для вік, олівці для вік, губ, брів та інші вироби. Вони виготовляються із суміші синтетичних і натуральних продуктів: жирів, воску, масел, біологічно активних речовин з додаванням барвників та пігментів.

Порошкоподібні й компактні вироби декоративної косметики – пудра, суха рум'яна, компактні тіні для повік.

Залежно від призначення губні помади бувають гігієнічними (безбарвними або слабко пофарбованими), захисними (наприклад, від впливу УФ-променів) і тональними – для фарбування губ.

Гігієнічні помади містять зволожуючі й ранозагоюючі препарати – вінілін, прополіс, азулен (надає помаді зеленуватий відтінок), бісаболол, вітаміни Е, К, масло авокадо. Гігієнічними помадами можуть користуватися чоловіки й жінки, випускаються також спеціальні гігієнічні помади для дітей з ягідним смаком.

За консистенцією помади бувають твердими (стрижень, олівець) і кремоподібними, розфасованими в баночки, туби, флакони з пензликом. За ступенем жирності мазка твердої помади вони діляться на жирні, напівжирні й сухі. Жирність помади пов'язана з її рецептурою й температурою плавлення воску, що входить до складу.

Тональна помада представлена у великому асортименті; вона випускається в широкій гамі тонів і відтінків – від ясно-рожевого, світло-морквяногодотемно-червоного, лілового, коричневого; матова, атласна, прозора, зперламутровимефектом. Усучаснійколірнійгаміприсутні помади металевих відтінків, а також незвичайних для губ кольорів (молодіжний асортимент). Тональна помада містить у своєму складі пігменти мінеральні (природного походження) і органічні, які забезпечують покриття помади, та органічні барвники.

Рум’яна за своїм складом близькі помадам, однак у їх складі зменшена кількість пігментів, вони прозорі, легко лягають на шкіру.

Тональні кремиза своєю основою – емульсійні креми, в які додатково        введені пігменти, що відповідають відтінку шкіри.

Декоративна косметика порошкоподібна й компактна представлена головним чином пудрою, рум’янами й тінями для вік.

Пудра — це ароматизована тонкоподрібнена суміш тальку аморфного, оксиду цинку, стеарату цинку, крохмалю, рисового або маїсового борошна (у різному співвідношенні) і природних мінеральних пігментів. Пудра повинна усмоктувати виділення шкіри, усувати її блиск, легко наноситися на шкіру й мати гарну покривну здатність, щоб маскувати дефекти шкіри.

Тіні й рум'яна компактні відрізняються від пудри тоном та кольором пігментів і барвників, серед яких переважають холодні тони – зелений, блакитний, ліловий, бузковий тощо.

Рідка емульсійна туш для вій — це суспензія тонко подріблених барвних пігментів в емульсійному середовищі, що містить речовини, які залишають на віях гідрофобну, погано розчинну у воді пофарбовану плівку. У складі емульсії – жирові компоненти, похідні ланоліну, рослинний віск, плівкоутворювальні на основі полімерів, емульгатори, стабілізатори емульсії.

Водостійкість туші – важлива споживча властивість, яка визначає її стійкість до вологи, рідкої води, сліз.

Засобами декоративної косметики для нігтів традиційно є лаки й емалі манікюрні.

Лак для нігтів це безбарвний або пофарбований прозорий розчин суміші полімерних плівкоутворювачів в органічних розчинниках. Після висихання лак залишає на нігтях прозору плівку.

Емаль для нігтів(лак-паста) – це пофарбована непрозора (покривна) суспензія пігментів у лаку. Після висихання емаль залишає на нігтях непрозору пофарбовану плівку.

Рідини для зняття лаку входять до асортименту засобів догляду за нігтями. Рідини містять суміш розчинників – ацетону, амілацетату та інших з добавкою 3 % касторової олії. У новітніх розробках з рідин для зняття лаку виключають ацетон, уводять спеціальні добавки для захисту й зміцнення нігтів.