S5 Corporate Response - шаблон joomla Книги
Обкладинка

logo comexpert 2

  • Реєстрація

Матеріали для виготовлення ювелірних товарів. Поняття проби. Ювелірні камені

 
 

Ювелірні товари – це високохудожні вироби тонкої роботи, які виготовляються найчастіше із дорогоцінних металів та ювелірного каміння.

doro metalu

Для виробництва ювелірних виробів широко застосовують дорогоцінні метали та їх сплави.До дорогоцінних металів відносять золото, срібло і метали платинової групи: платина, паладій, родій, рутеній, іридій та осмій.

Золото – метал жовтого кольору зі сильним блиском, важкий і пластичний.

Срібло – метал білого кольору, ковкий і пластичний.

Платина – метал сріблясто-білого кольору зі сіруватим відтінком. Це важкий та тугоплавкий метал, який має високу відбивальну здатність. За пластичністю та ковкістю платина поступається золоту і сріблу.

Кількість чистого дорогоцінного металу в сплаві називають пробою.

У ювелірній справі зустрічаються такі системи проб: золотникова, каратна, метрична.

У нашій країні діє метрична система проб, що визначає цінність сплаву і засвідчує вміст вагових одиниць основного дорогоцінного металу в одній тисячі вагових одиниць сплаву. Цей вміст вказують в умовних вагових частинах тризначним числом, наприклад: 585. Для визначення відсоткового вмісту дорогоцінного металу в сплаві це число треба поділити на 10. У наведеному прикладі число 585 означає пробу золотого сплаву, в якому міститься 58,5 % чистого золота.

 

probu cplaviv
 
 
 klacufikazija

 

Ювелірні камені класифікуються за такими ознаками як: твердість, прозорість, забарвлення, блиск, частота розповсюдження в природі, довговічність, ринкова вартість.

Класифікації ювелірних каменів неодноразово складалися протягом останніх двох століть мінералогами різних країн. У міру відкриття нових родовищ зміни пріоритетів і ринкової кон'юнктури класифікації уточнювалися, переглядалися, створювалися нові. Деякі камені в різний час належали до різних розрядів і відносили то до дорогоцінних, то до напівкоштовних, інші займали постійне місце у всіх класифікаціях.

 
 
 
 

За особливостями застосування та вартістю розрізняють дорогоцінні камені:

І категорії – рубін, смарагд, алмаз, сапфір синій.

До дорогоцінних каменів І порядку відносять також органічні мінеральні утворення – перли.

II категорії – олександрит, сапфір рожевий та жовтий (в деяких країнах – зелений, оранжевий і фіолетовий), опал благородний чорний тощо.

III категорії – аквамарин, берил, опал благородний білий та вогняний, топаз рожевий, турмалін, циркон.

ІV категорії – аметист, кварц димчастий, кварц рожевий, гірський кришталь, топаз блакитний (крім цього, іноді до цієї групи відносять хризоліт, циркон, бірюзу).

 

almaz 
 
 
   Алмаз - найтвердіший камінь (за шкалою Мооса - 10), що скла­дається з кристалічного вуглецю, має сильний блиск і високий по­казник заломлення світла (2,4-2,46), високу хімічну стійкість. Ог­ранований алмаз називається діамантом.
 
 
 
 
 
                                           
 

rubin1rubin2Рубін і сапфір - найтвердіші після алмазу камені, які мають твердість - 9.

Основу цих каменів становить кристалічний глино­зем (корунд). Забарвлення обумовлене незначними домішками окислів металів. Червоні корунди називають рубінами, а волошко­во-сині - сапфірами.

 
 
 
ametist
 
     
   Аметист - це різновид кварцу фіолетового кольору, має силь­ний блиск і підвищену крихкість. Особливо цінують густо-фіоле­тові аметисти.
 

 

 

 smarag

 

Смарагд - це різновид мінералу берила, дуже твердий (твердість - 8) камінь яскраво-зеленого кольору. Особливо високо цінують про­зорі, чисті смарагди густо-зеленого кольору без дефектів.

 

 

granat Гранат - це камінь, що складається з кремнієвої кислоти і різних окислів металів. Залежно від складу буває прозорим, напівпрозорим і непрозорим. За кольором має більше 30 відтінків. У ювелірній справі широко використовують його різновиди: альмандин (темно-черво­ний), піроп (криваво-червоний), гросуляр (золотаво-жовтий, винно-червоний, бурувато-червоний і зеленуватий). 

 

akvamarin

  

 Аквамарин - різновид берилія, синьо-зеленим забарвленням нагадує морську воду (лат. - "морська вода"). Камінь відрізняєть­ся підвищеною прозорістю і блиском.

 

 

kruatal

 

Гірський кришталь - склоподібний мінерал, що являє собою кристалічний різновид кварцу. Це зовсім прозорий і безбарвний камінь. Порівняно з іншими каменями або склом гірський криш­таль холодний на дотик. Чорний різновид гірського кришталю, що просвічується, називають моріоном; гірський кришталь лимонно-жовтого і золотистого кольорів – цитрином; яскраво-сірого і буро­го - димчастим кварцом;

 

 

 
    Дорогоцінне каміння органогенного утворення
perlu

 

Перли - до­рогоцінне каміння органічного походження, що утворюється в ра­ковинах річкових і морських молюсків. Найкоштовнішими за фор­мою вважаються круглі і блискучі перли білого і рожевого кольорів. Перли складаються із шарів вуглекислого кальцію й органічної ре­човини. Перли мають перламутровий блиск, твердість - 2,5-3,5. Широко застосовують культивовані (вирощені) перли.

 

burstun

Бурштин (янтар) - дуже легкий (щільність - 1,1 г/см3) і м'який камінь (отверділа викопна смола хвойних дерев). Колір його від світло-лимонного до бурого. Дуже цінується прозорий янтар із включеннями комах чи часточок рослин. З відходів янтарю одержують пресований янтар (непрозорий, з мутним блиском). Він має неви­соку твердість - від 2 до 3.

 
 

Напівдорогоцінні (ювелірно-виробні) камені - природні та штучні (синтетичні) мінерали, органічні утворення та гірські породи в необробленому та обробленому вигляді (виробах).

Розрізняють ювелірно-виробні камені:

І категорії - бірюза, лазурит, малахіт, нефрит, тигрове та кошаче око;

ІІ категорії - агат, онікс мармуровий, опал, сердолік, яшма.

 

buryza

 

Бірюза - це непрозорий мінерал аморфної структури блакит­ного кольору. За хімічним складом вона є водяним фосфатом міді.

 

cerdolik   

 Сердолік (корнеол) - різновид халцедону (група кварцу). На­півпрозорий камінь з червоним, жовтогарячим, жовтим або бурим забарвленням, можливі смуги різних відтінків.

 

 

  nefrut

 

 Нефрит - за хімічним складом є силікатом вапна і магнезії з домішками різних мінералів зеленого кольору зі світлим відтінком. Це напівпрозоре каміння, твердість якого 5,6-6.

 

 

 
 malaxit 

 

 Малахіт - за хімічним складом є гідратованим карбонатом міді зеленого кольору з різними відтінками, на розрізі зі складними кра­сивими візерунками. Це непрозоре каміння, твердість - 3,5-4. Ви­роби з малахіту користуються великим попитом, однак його запаси обмежені.

 

   agat

 

 Агат - це багатокольоровий різновид халцедону, має вулкані­чне походження.  

 
oniks

 

 

Онікс - синьо-сірий камінь з білими смужками (різновид агата).

 

 

jasta
       

Яшма - це непрозорий тонкокристалічний кварц з великою кількістю домішок. Камінь може бути забарвлений у цег­ляно-червоний чи бурий кольори, мати поліхромне забарвлення у вигляді смуг і зон.