S5 Corporate Response - шаблон joomla Книги

logo comexpert 2

  • Реєстрація

Споживчі властивості фотоапаратів

 

Основними чинниками, що формують асортимент і якість цифрових фотоапаратів, є їх споживчі властивості. Споживчі властивості фотоапаратів об’єднують у 5 груп:

– функціональні,

– ергономічні,

– естетичні,

– надійності,

– безпеки експлуатації.

Функціональні властивості визначають відповідність своїм основним цільовим призначенням – отримання високоякісного зображення при зйомці в різних умовах згідно із завданнями фотолюбителя або професіонала. До основних функціональних властивостей відносяться:

– якість одержуваного зображення, обумовлене численними одиничними показниками;

– пристосованість для зйомки при недостатньому освітленні;

– пристосованість для макрозйомки;

– пристосованість для селфі (від англ. self – сам, само);

– пристосованість для зйомки рухливих об'єктів;

– пристосованість до зміни масштабу об'єктів.

Функціональні властивості фотоапарата визначаються показниками властивостей об'єктива, а також конструкційними особливостями фотоапарата. Показниками властивостей об'єктива є його фокусна відстань, відносний отвір, роздільна здатність.

Фокусна відстань – це відстань від площини плівки або матриці до головної задньої оптичної площини об'єктива при його фокусуванні на нескінченність. Відношення фокусної відстані до діагоналі матриці (кадрового вікна) характеризує кут огляду, який досягається за допомогою даного об'єктиву. Чим менше значення фокусної відстані, тим більший кут огляду. Між фокусною відстанню об'єктива і його кутом огляду існує обернено пропорційна залежність. Для сучасних зум-об’єктивів у їх технічних характеристиках вказують два значення фокусної відстані – найбільшу та найменшу, які забезпечує даний об'єктив.

Відносний отвір об'єктива визначає його світлосилу – здатність формувати на світлочутливому матеріалі світлове зображення об'єкта в тій чи іншій мірі яскравості за даною освітленістю об'єкта. Відносний отвір об'єктива виражається відношенням діаметра вхідного отвору об'єктиву до його фокусної відстані, наприклад, 1:2. Чим менший знаменник дробу, тим відносний отвір, а, отже, і світлосила об'єктиву більша, оскільки більша сама величина дробу.

Роздільна здатність об'єктива характеризує можливість об'єктива чітко відтворювати найдрібніші деталі об'єкта. Сучасні об'єктиви мають роздільну здатність порядку сотень ліній на міліметр.

Придатність фотоапарата для макрозйомки (зйомки порівняно малих об'єктів з відстані в кілька сантиметрів) залежить від ближньої межі фокусування і можливості точного компонування кадру.

Можливість оперативного управління процесом зйомки визначається ступенем автоматизації всіх процесів, пов'язаних з підготовкою та здійсненням зйомки, їх швидкодією.

Можливість зйомки при недостатньому освітленні можна визначити також чутливістю застосовуваного налаштування і наявністю додаткового освітлення, наприклад, фотоспалаху. За конструкцією фотоспалахи бувають вбудовані та під’єднувані до фотоапаратів за допомогою адаптера. У деяких сучасних автоматичних фотоапаратах передбачається спеціальний режим «Нічна зйомка», що забезпечує зйомку при недостатній освітленості.

Можливість фотозйомки об’єктів, що швидко рухаються (спортивні змагання тощо) залежить від величини найкоротшої витримки, яку відпрацьовує затвор фотоапарата. Для подібних зйомок потрібні витримки 1/250, 1/500 с і коротше. У сучасних автоматичних фотоапаратах передбачений спеціальний режим «Спорт».

Пристосованість до зміни масштабу – властивість знімати крупним планом віддалені об'єкти, до яких не можна підійти близько, і навпаки – знімати дрібним планом об'єкти, коли відійти нікуди не можна (в тісних приміщеннях). Ця властивість залежить від можливості зміни фокусної відстані об'єктива, що досягається застосуванням об'єктивів із змінною фокусною відстанню (zoom).

Ергономічні властивості фотоапаратів характеризуються відповідністю виробів антропометричним, фізіологічним та іншим вимогам. Їх можна поділити на показники зручності користування, управління і контролю, легкості освоєння необхідних навичок роботи з приладом.

Ергономічними показниками є раціональність і досконалість конструкції, ступінь автоматизації та наявність сервісних пристроїв. До ергономічних властивостей відносяться зручність зарядки, установки плівки або флеш-карти, користування елементами управління, носіння.

Зручність користування пристроями управління залежить від місця розташування відповідних кілець, важелів, кнопок, величини зусиль, необхідних для приведення їх у дію. Зручність користування визначається наявністю сервісних пристроїв, необхідних для автоматичного керування вузлами і механізмами, наявністю засобів індикації (гальванометри, світлодіоди, рідинні дисплеї). На зручність носіння мають вплив маса, розміри та конструкція футляра.

Сьогодні для перенесення та зберігання фотоапаратів виробники аксесуарів пропонують широкий асортимент чохлів, сумок і рюкзаків.

Естетичні властивості. Номенклатура основних естетичних властивостей фотоапаратів наступна: інформаційна виразність, раціональність форми, цілісність композиції і досконалість виробничого виконання.

Інформаційна виразність відображає сучасність і оригінальність зовнішнього вигляду фотоапарата, відповідність стилю і моді.

Для сучасного фотоапарата характерне прагнення до мініатюризації, використанню прямокутних форм з малим радіусом закруглення для корпусу апарату і його деталей.

Раціональність форми проявляється у функціонально-конструктивній обумовленості та ергономічній пристосованості.

Цілісність композиції проявляється в тому, наскільки у формі фотоапарата виявлені основні і другорядні елементи, дотриманий єдиний характер форми та обробки окремих елементів.

Досконалість виробничого виконання проявляється в чистоті виконання контурів деталей фотоапарата, в сполученні окремих деталей, в ретельності покриттів і обробці поверхонь, чіткості позначень.

Надійність характеризує здатність виконувати свої функції, зберігаючи при цьому експлуатаційні параметри у встановлених межах протягом визначеного часу. Показниками надійності є безвідмовність, довговічність і ремонтопридатність.

Сучасні фотоапарати є технічно складними приладами, що складаються з багатьох оптичних, механічних та електронних вузлів, безвідмовність яких визначає безвідмовність фотоапарата в цілому.

Показники якості основних вузлів і механізмів визначені діючими стандартами та інструкцією з експлуатації кожного конкретного фотоапарата.

Фотоапарати підлягають ремонту, працездатність їх можна підтримувати десятки років, фізичний знос деталей відбувається повільно, тому довговічність не є проблемою – вони старіють морально набагато швидше, ніж фізично.

Безпека експлуатації фотоапаратів характеризує ступінь захисту користувачів від небезпечних і шкідливих впливів, що виникають під час користування фотокамерою. Показниками безпеки є електробезпека, ефективність захисних пристроїв тощо.