S5 Corporate Response - шаблон joomla Книги
Обкладинка

logo comexpert 2

  • Реєстрація

Деревинні композиційні матеріали

 

Деревинні матеріали – це конструкційні, ізоляційні й виробні матеріали, вироблені на основі деревини. До деревних матеріалів належать:

– фанераю,

– деревоволокнисті плити (ДВП),

– деревностружкові плити (ДСП),

– орієнтовано-стружкові плити (ОСП),

– термодеревина тощо.

Фанера – композитний матеріал, виготовлений з натуральної деревини, який складається , зі щільно склеєних за товщиною декількох тонких шарів лущеного шпону. Шари шпону склеюють між собою, причому напрям волокон у кожному чергується: в першому він повздовжній, у другому – поперечний, у третьому – знову повздовжній тощо. Для підвищеного опору матеріалу на вигин і крутіння волокна шпону можуть бути розташовані під кутами 30°, 45° або 60°. Фанеру, у якій деревні волокна мають однаковий напрям у всіх шарах, називають ламінованою або шарувато-пресованою деревиною.

fanera

Деревинно-волокниста плита (ДВП) – листовий матеріал, виготовлений шляхом гарячого пресування або сушіння килима з деревних волокон із введенням за необхідності сполучних і спеціальних добавок. Матеріалом для виробництва ДВП служить перемелена на волокна деревина, а також відходи деревообробки (стружка, тріска, деревний пил), які змішують з клеєм і спресовують при високій температурі під тиском з додаванням синтетичних смол, парафіну, церезину, антисептиків та інших речовин.

Деревоволокнисті плити середньої щільності (МДФ − Medium Density Fiberboard) – це плита, отримана в результаті пресування і тиску при високій температурі маленьких частинок деревини. Сполучною речовиною у них є лігнін. Лігнін – це природна складова кожної деревини, яка виділяється з неї шляхом нагрівання. МДФ – екологічно чистий матеріал: на відміну від ДСП під час виготовлення МДФ не застосовують епоксидну смолу або фенол. Вогнетривкими і вологостійкими плити стають завдяки просоченню спеціальними розчинами.

Деревоволокниста плита високої щільності (ХДФ – High Density Fiberboard) – тонкий листовий матеріал, отриманий методом гарячого пресування подрібнених деревних волокон. Це продукт, аналогічний плиті МДФ, але перевищує її за щільністю. Плита має високу міцність, легко обробляється (фарбується, ламінується), що забезпечує високу точність і якість під час виготовлення деталей з ХДФ.

Деревостружкові плити (ДСП) складаються із дрібної і дуже дрібної деревної стружки, яка при додаванні до неї штучної смоли (сполучного компонента) при високій температурі і сильному тиску пресується в плиту. Стружка має бути завжди розташована строго паралельно до площини плити.

Деревостружкові плити різняться за структурою:

– одношарові плити – пресують зі стружки тільки одного розміру, відрізняються досить грубою поверхнею;

– тришарові плити мають середній шар з грубої стружки і два покривних – з тоншої і щільніше спресованої стружки;

– п'ятишарові плити – між середнім і покривними шарами міститься ще один.

Різні структури – це не тільки різна поверхня. Багатошаровість, наприклад, підвищує еластичність і міцність плити, що, проте, не робить її універсальною.

Як сполучний матеріал для пресованої стружки використовують штучні смоли, цемент або магнезит. Здебільшого у продаж надходять плити, виготовлені із застосуванням штучних смол, які виділяють шкідливий для здоров'я формальдегід. Залежно від його кількості деревинностружкові плити поділяються на три класи. Для житлових приміщень використовують плити 1-го класу, виділення якими формальдегіду не перевищує 0,1 мл на кубічний метр повітря.

Орієнтовано-стружкові плити (ОСП – oriented strand board або OSB) – це багатошарова (3−4 шари) плита, виготовлена з деревної стружки (в основному соснової) шляхом гарячого пресування під високим тиском з додаванням різних наповнювачів у вигляді водостійких смол, синтетичного воску і борної кислоти. Сама плита складається з трьох-чотирьох шарів, причому стружка у внутрішньому шарі розташовується в поперечному напрямі щодо довжини листа, а в зовнішніх шарах – у повздовжньому. Іншими словами, стружка має суворо орієнтований напрям – звідси і назва плити.