S5 Corporate Response - шаблон joomla Книги
Обкладинка

logo comexpert 2

  • Реєстрація

Класифікація мінеральних добрив за вмістом основних елементів живлення (однокомпонентні та комплексні). Склад мінеральних добрив

 

dobruvaВирощування сільськогосподарських культур неможливо уявити без використання добрив.

Мінеральні добрива класифікують за кількістю поживних елементів, за їх змістом та фізичним станом.

За кількістю поживних елементів добрива діляться на прості й комплексні. Прості містять один поживний елемент – азот, фосфор або калій; комплексні – два і більше живильних елементів, що засвоюються рослинами.

За вмістом живильних елементів розрізняють добрива звичайні й концентровані. Вміст живильних елементів у добриві позначається у відсотках. Так, у простому суперфосфаті втримується фосфорного ангідриду 14-20 %, у подвійному — 40-46 %.

За фізичним станом мінеральні добрива підрозділяються на порошкові, лускаті, гранульовані, крупнокристалічні й рідкі.

cklad dobruva

 

 

Азотні, фосфорні й калійні добрива належать до простих.

Залежно від форми, у якій у них перебуває поживний елемент, азотні добрива підрозділяють на аміачні (сульфат амонію), нітратні (кальцієва селітра), амідні (карбамід). Усі вони оцінюються за вмістом у них азоту.

 

 

 

kaliyni dobruvaОсновні види калійних добрив – хлористий калій і калій-магнезія. Калійна селітра є найціннішим добривом, тому що служить одночасно й азотним, і калійним (оксиду калію 45,6 %) добривом. Сірчанокислий калій містить не менш 48 % оксиду калію й добре змішується з усіма добривами. Хлористий калій містить 58-60 % оксиду калію, а сильвініт — 14 %. Усі калійні добрива добре розчиняються у воді.

Калійні добрива допомагають рослинам краще переносити короткочасні посухи й морози, підвищують їхню стійкість до збудників грибкових хвороб у період вегетації, а плодів і овочів під час зберігання, забезпечують збільшення вмісту цукру і крохмалю в плодах і овочах.

focforni dobruva

 

Фосфорні добрива значно прискорюють дозрівання зернових культур, стимулюють процеси запліднення, формування й дозрівання плодів, сприяють підвищенню їх якості при зберіганні. Основним видом фосфорних добрив є суперфосфат. Залежно від вмісту фосфорного ангідриду суперфосфат підрозділяють на простий і подвійний. Його випускають у порошку й гранульованим. Суперфосфат погано розчиняється у воді. Як добриво використовується також кістяне борошно, що одержують з фосфорнокислого кальцію в результаті здрібнювання знежирених кісток.

Комплексні добрива бувають змішаними, складними й комбінованими.

Змішані добрива містять два-три прості добрива: суперфосфат і аміачна селітра або сульфат амонію, хлористий калій і кісткове борошно. Кількість поживних елементів у цих добривах становить 22,4-24 %.

Складні добрива містять кілька поживних елементів у складі однієї солі. До них належать амофос, одержуваний насиченням фосфорної кислоти аміаком і утримуючий 46 % фосфору, 11-12 % азоту та інші добрива.

Комбіновані добрива випускаються у вигляді гранул, що містять основні живильні елементи в оптимальному співвідношенні. Вони бувають двокомпонентними — нітрофоси (15-18 % азоту, 12-18 % фосфору) і трикомпонентними — нітрофоски (7-16 % азоту, 12-18 % калію й 10-12 % фосфору).

Мікродобрива містять бор, мідь, марганець, молібден, цинк та інші необхідні рослинам живильні речовини, але в невеликих кількостях. Їх застосовують у дуже малих дозах. При внесенні в ґрунт мікродобрив підвищується врожайність сільськогосподарських культур. Промисловість випускає мікродобрива для присадибних ділянок, які містять повний набір мікроелементів – бор, марганець, молібден, цинк, мідь і по 11 % азоту, фосфору, калію.

Органічні добрива являють собою готові компости, висушений пташиний кал, суміші органічних добрив з ошурками, піддану бродінню органіку.

Бактеріальні добрива, що мають у складі корисні для рослин бактерії, поліпшують харчування рослин, хоча й не містять поживних речовин. Найбільш відомі з бактеріальних добрив азотобактерин, нітрагін, фосфобактерин.