S5 Corporate Response - шаблон joomla Книги

logo comexpert 2

  • Реєстрація

Основні хвороби та шкідники квітково-декоративних рослин

 

Основними шкідниками рослин є: листова попелиця, павутинний кліщ, щитівки, білі мушки.

skidnukuЛистова попелиця. Попелиці є найбільш поширеним і відомим шкідником (найбільш часто зустрічається зелена або чорна). Листова попелиця добре видна неозброєним оком, особливо тоді, коли вона збирається групками. Для боротьби з нею на відкритому повітрі допомагає найбільш простий засіб – струмінь води під напором. При прохолодній дощовій погоді попелиця часто гине сама собою. А іноді смак рослини перестає «подобатися» тлі у зв'язку з тим, що бруньки стають більш щільними, а молоді, ніжні і смачні бутони перетворюються на квіти. Попелиця віддає перевагу м'яким кінчикам пагонів, оскільки вони знаходяться в стадії росту і найкраще забезпечуються поживними речовинами.

skidnuku2Павутинний кліщ. Ці комахи, яких на відміну від попелиці неможливо розрізнити, зазвичай зустрічаються на листках у великих кількостях. Верхня частина листя виявляється покритою дуже тонкою павутиною, а саме листя часто фарбується в більш світлий колір. Кліщі зазвичай з'являються при сухому повітрі або при настанні спекотної погоди. У разі поразки павутинним кліщем допомогти можуть тільки засвоювані рослиною інсектициди. При звичайній обробці рослин комахи гинуть лише в разі безпосереднього попадання на них отруйної речовини (на яйця комах ці речовини зазвичай не впливають). А при обробці вбирними речовинами кожен шкідник поїдає ці отрути з листям або соком, а тому обов'язково гине. У будь-якому разі через тиждень обприскування необхідно повторити.

Пемфігі і щитівки. Ці комахи є особливо неприємними своєю стійкістю до різних захисних засобів, оскільки засоби ці не можуть проникнути всередину комахи через її панцир або захисний шар «шерсті». Щитівки покриті панциром і нагадують 2-міліметрових черепашок. У пемфігів захисний шар виглядає як клубочок білої або сірої вовни. При ураженні рослин цими шкідниками ефективним буде лише обхідний шлях впливу на комах отруєними соками рослини. Для цього рослина має оброблятися повторно через короткі (тижневі інтервали) часу. Таким чином рослини можна звільнити від щитівок і пемфігів – для цього необхідно лише запастися терпінням.

skidnuku31Білі мушки. Останнім часом вони створюють все більше проблем. Розташовуються комахи на нижній частині листя. І слід торкнутися ураженого листя, як з нього злітає ціла хмара білих і маленьких (близько 3 мм) мушок, яка незабаром знову опускається на рослину. У разі сильного ураження допомагає лише систематичне (щотижневе) обприскування спеціальними засобами і багаторазове повторення обробки після нетривалих перерв.

Грибкові захворювання. Вони зустрічаються не так часто, як ураження рослин шкідниками. У боротьбі з ними зазвичай допомагають протигрибкові засоби. Вони, як правило, універсальні і вельми ефективні в боротьбі відразу з декількома видами. За допомогою одного або декількох засобів можна перемогти практично всі грибкові захворювання.

skidnuku41Борошниста роса. Розвивається непомітно. Потім пробивається своїми органами розмноження через поверхню листя і тільки тоді стає видимою як білий наліт. У боротьбі з нею добре допомагають різні, давно наявні у продажу засоби проти борошнистої роси.

Сіра цвіль. Листя, пагони, а часто і плоди, уражені сірою цвіллю, безповоротно гинуть. Особливо небезпечний грибок Botrytis cinerea взимку, так як для його розвитку потрібні низькі температури і вологе повітря. Попередньо, ще до перенесення рослини в приміщення, її необхідно обприскати протигрибковим засобом. Це пояснюється тим, що в умовах приміщення, де рослини стоять на невеликій відстані один від одного, відбувається швидке поширення захворювання, а от влітку Botrytis не створює проблем.

skidnuku51Іржа. Червоно-коричневі гнійники розташовуються на верхній або нижній поверхні листя. Спори легко розлітаються, вражаючи всю рослину цілком. Інфікування найчастіше відбувається через садові троянди, які особливо схильні до захворювання іржею.

Плямиста хвороба листя «зірчаста сажна роса». Особливо часто хворіють троянди, які, втрачаючи деяку кількість листя, можуть занести спори і на рослини в діжках. Відомо, що плямиста хвороба листя (пожовтіння з подальшим відмиранням) провокується фітофторою. «Роса зоряної кіптяви» з'являється, як правило, вдруге, коли скупчення листової попелиці залишають після себе липкі виділення, на які пізніше переселяється патогенний грибок.

Ґрунтові грибки. Вони є ахіллесовою п'ятою зростаючих у діжках рослин. Ці грибки живуть у ґрунті та через корені проникають у рослини. Вони закупорюють життєво важливі протоки, що призводить до пересихання і відмирання окремих гілок рослин. Уражену частину рослини необхідно видалити як можна швидше.

Вірусні захворювання. Не існує надійних засобів, які були б здатні повністю перемогти вірусне захворювання. Тому уражену вірусом рослину слід ґрунтовно обрізати і сподіватися на його одужання. Найпоширенішими вірусними хворобами є:

Мозаїчна хвороба характеризується різноманітними за формою плямами та смугами, білими або жовтуватими на листі, світлими або темними на квітках, що викликано розпадом хлоропластів. Мозаїка зазвичай має якийсь малюнок — концентричні кола, кільця або смужки, розташовані в якомусь порядку або візерунку. Крім того, мозаїчність часто супроводжується деформацією листа – зморшкуватістю або кучерявістю. Найчастіше вражаються бегонії, кали, пеларгонії, примули.

Курчавість листя — вірусне захворювання, при якому на листках з’являються численні дрібні плями розміром 1-2 мм, які потім висихають. Листи стають зморшкуватими, кучерявими, квітки деформуються. Хвороба може супроводжуватися появою сіро-білих або світло-жовтих плям і ліній. Найчастіше вражаються примули, пеларгонії, пуансетії.

Пожовтіння листя або жовтяниця – вірусне захворювання, при якому листя стають жовтими або жовто-зеленими. Окремі пагони або вся рослина відстає в рості, стебла стають ламкими за рахунок того, що в них накопичується багато крохмалю, клітини буквально забиваються ним. При цьому на листках так само може позначатися мозаїчний візерунок з концентричних кіл і плям. Іноді жовтяниця проявляється не на всій рослині, а на окремій гілці — починається хлороз листя, при цьому можуть з’являтися нові листи, але дрібні і вже хлорозні.

Заходи боротьби. Точне визначення конкретного вірусного захворювання представляє великі труднощі. Безпосередня боротьба з вірусами хімічними препаратами неможлива. Набагато простіше і надійніше попередити захворювання, проводячи боротьбу з комахами, які, як правило, є переносниками збудників. Переносниками вірусів кімнатних квітів є попелиці та трипси. Але дуже часто інфекція заноситься ще в теплиці, до того, як рослина надійде в продаж через пошкоджені частини коріння або ранки на стеблах і листках.

Бактеріоз. Подібно вірусним захворюванням, практично не піддається лікуванню. Пагони починають в'янути, незважаючи на рясний полив. У цьому випадку допомагає лише ґрунтовна обрізка уражених пагонів. При обрізці слід застосовувати спеціальний ніж, щоб не перенести хворобу на здорові рослини. У деяких випадках краще знищити рослину, оскільки хвороба насправді невиліковна.